Czcionka:

A+A-

Kontrast:

Światowy Dzień Ziemi

Światowy Dzień Ziemi

Światowy Dzień Ziemi, tradycyjnie obchodzony 22 kwietnia, to największe ekologiczne ogólnoświatowe święto, mające od 1990 roku międzynarodowy status. Światowy Dzień Ziemi  to akcja, której celem jest promowanie postaw proekologicznych w społeczeństwie, prowadzona corocznie wiosną.  Organizatorzy Dnia Ziemi chcą uświadomić obywatelom, jak kruchy jest ekosystem planety ludzi. Na obchody składa się zwykle wiele wydarzeń organizowanych przez różnorodne instytucje. Ich tradycje sięgają lat 70. XX wieku.

Społeczność szkolna Zespołu Szkół w Skrwilnie każdego roku także włącza się w tę akcję, któremu w tym roku przyświeca hasło przewodnie "Inwestujmy w naszą planetę". Zespół Szkół w Skrwilnie przyłączył się także do akcji „Sprzątamy dla Polski" organizowanej przez Stowarzyszenie „Dla Polski". Patronat nad przedsięwzięciem objęli m.in. Prezes Rady Ministrów oraz Minister Edukacji i Nauki. Celem akcji jest nie tylko troska o środowisko naturalne w swojej najbliżej okolicy, ale także kształtowanie postawy odpowiedzialności za wspólne dobro.

Oprócz wyjścia ze szkoły i sprzątania terenów zieleni, uczniowie skrwileńskiego Zespołu Szkół podjęli szereg zadań z okazji tych akcji. Jedną z nich było wykonanie plakatów promujących ochronę naszej planety, uczniowie układali życzenia dla Ziemi, dawali „drugie życie” starym rzeczom, akcesoriom czy nawet odpadkom, takim jak butelki czy puszki. Uczniowie poszerzali wiedzę na temat czystości wód i konieczności jej oszczędzania, utrwalali pojęcia segregacji i recyklingu, poznawali znaczenie tych działań dla dobra naszej planety. Stworzono „Kodeks Młodego Ekologa”. Dzieci przypomniały sobie także zasady zachowania w lasach i parkach narodowych, znaczenie lasu dla przyrody i dla człowieka oraz rozpoznawały i nazwały zwierzęta oraz rośliny chronione.

Pamiętajmy, że celem corocznej akcji  w ramach Światowego Dnia Ziemi jest nie tylko doraźne oczyszczenie ze śmieci najbliższego otoczenia, ale  przede wszystkim wzrost świadomości i zainspirowanie społeczeństwa do różnych działań zmierzających do poprawy naszego środowiska naturalnego. Wszyscy powinniśmy zdawać sobie sprawę  z tego, że Ziemia jest naszym wspólnym domem i od nas zależy jej przyszłość.

Data dodania: 2022-04-22 15:21:39
Data edycji: 2022-04-24 15:52:59
Ilość wyświetleń: 416

Partnerzy

Bądź z nami
Aktualności i informacje
Biuletynu Informacji Publicznej