Opcje widoku
Powiększ tekst
Powiększ tekst
Pomniejsz tekst
Pomniejsz tekst
Kontrast
Kontrast
Podkreślenie linków
Podkreślenie linków
Deklaracja dostępności
Deklaracja dostępności
Reset
Reset

#SZKOŁA DO HYMNU - NARODOWE ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI

#SZKOŁA  DO HYMNU - NARODOWE ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI

11 listopada 1918 r., po latach wysiłków i zmagań wielu patriotów, Polska powróciła na mapę Europy jako suwerenne państwo. Walka o niepodległość silnie wpisywała się w codzienność tych, którzy ciężko pracowali, uczyli się, dbali o rozwój gospodarki  i życia społecznego, częstokroć będąc z tego powodu szykowanymi, aresztowanymi i prześladowanymi. Starania o niepodległość naznaczone są również trudem i pracą Polaków na emigracji, którzy tak wytrwale kultywowali polskość, rozwijając z myślą o niej myśl polityczną czy polską kulturę.

Polska powstała w chwili klęski zaborców w I wojnie światowej. 11 listopada dekretem Rady Regencyjnej Józef Piłsudski otrzymał naczelne dowództwo nad wojskiem. Trzy dni później gremium to rozwiązało się, przekazując Naczelnikowi pełnię władzy nad odbudowującym się państwem.

W dniu 10 listopada 2023 roku z okazji Narodowego Święta Niepodległości odbyła się w skrwileńskim kościele parafialnym uroczysta akademia przygotowana przez uczniów Zespołu Szkół w Skrwilnie. Uczniowie przypomnieli 123 lata niewoli narodu polskiego i jego dążenia do odzyskania niepodległości. W trakcie uroczystości można było usłyszeć przepiękne utwory muzyczne oraz wiersze o tematyce patriotycznej. Uczniowie przedstawili wzruszający montaż słowno-muzyczny - drogę, jaką przebyli nasi przodkowie walczący o niepodległą Polskę i przybliżyli nam znaczenie słowa ,,Ojczyzna", ,,Niepodległość", ,,Patriotyzm", ,,Wolność".

Galowe stroje wszystkich uczniów tworzyły uroczysty charakter akademii. Wspaniała postawa uczniów świadczy o tym, że ,,lekcja historii" została zaliczona na piątkę. Uczestnicząc corocznie  w obchodach Święta Niepodległości dajemy wyraz pamięci o tych wszystkich, dzięki którym żyjemy dzisiaj w wolnej Polsce.

Uczniowie do akademii przygotowywali się pod czujnym okiem p. I. Jeżewskiej-Świeżak. O oprawę muzyczną zadbał p. G. Kowalski, zaś dekoracje przygotowały panie: Kinga Brodzińska oraz Emilia Kudła.

 

 

Data dodania: 2023-11-10 12:28:18
Data edycji: 2023-11-10 13:51:25
Ilość wyświetleń: 251

Partnerzy

Bądź z nami
Aktualności i informacje
Biuletynu Informacji Publicznej
Biuletynu Informacji Publicznej