Czcionka:

A+A-

Kontrast:

Wycieczka do Warszawy

Wycieczka do Warszawy

W odwiedziny do stolicy

 

W dniu 11 października 2021 r. Uczniowie klas ósmych Zespołu Szkół w Skrwilnie wyjechali na wycieczkę do Warszawy. Pierwszym punktem zwiedzania było Muzeum Powstania Warszawskiego. Dzięki nowoczesnej technice multimedialnej uczniowie poznali poznali historię zrywu mieszkańców Warszawy w 1944r. Skierowanego przeciwko wycofującym się wojskom niemieckim i chęci powitania sowietów jako prawowici gospodarze nie tylko stolicy, ale i całek Polski. Muzeum to w pełni odzwierciedla grozę i tragizm heroicznej walki warszawiaków przez długie 63 dni. Obrazy, odgłosy wojenne, rekwizyty, którymi wypełnione są sale muzealne, odtworzone kanały miejskie, którymi przedzierali się powstańcy zrobiły ogromne wrażenie na uczestnikach wycieczki. Krótki seans filmowy pt. „Miasto min” zadziałał na wyobraźnię i pokazał obraz stolicy z lotu ptaka zniszczonej i zburzonej przez okupanta niemieckiego. Wszystkim utkwiły w pamięci fartuchy i wyposażenie sanitariuszek, łączniczek, mundury wojskowe m.in. Antoniego Chruściela pseudonim „Monter”, który dowodził oddziałami Armii Krajowej w czasie powstania. Odgłosy drukarni wielkości samolotu, przemówienia radiowe, pieśni związane z powstaniem sprawiły, że można było poczuć klimat tamtych dni walki powstańczej. Uczniowie chętnie gromadzili kartki z kalendarza powstańczego i ulotki dotyczące ważnych działań Polskiego Państwa Podziemnego.

            Kolejnym punktem programu wycieczki był Pałac Kultury i nauki, gdzie z 30 piętra ósmoklasiści podziwiali panoramę stolicy. Widoki były wspaniałe, w promieniach jesiennego słońca szukali wskazanych na planach miasta budynków, ulic, zabytków. Sam pałac zrobił wrażenie jako ogromny, monumentalny socrealistyczny budynek, który jest jedną z atrakcji dla przybywających turystów.

            Ostatnim miejscem, jakie odwiedzili tego dnia skrwileńscy uczniowie był znajdujący się przy ulicy Wiejskiej gmach polskiego parlamentu. Miła pani przewodnik oprowadziła ich po sejmowych korytarzach, ale najwięcej czasu spędzili w sali posiedzeń sejmu, na Galerii, gdzie odbyła się sesja zdjęciowa. Uczniowie przede wszystkim z zainteresowaniem wysłuchali wykładu na temat pracy sejmu, obowiązków posłów, Marszałka Sejmu, pracy Komisji oraz kół i klubów parlamentarnych. Wizyta w polskim Sejmie była możliwa dzięki współpracy z Wicemarszałkiem Województwa Kujawsko – Pomorskiego panem Zbigniewem Sosnowskim i sekretariatem Wicemarszałka Sejmu pana Piotra Zgorzelskiego, którym uczniowie są bardzo dziękują.

Data dodania: 2021-10-12 13:44:32
Data edycji: 2021-10-19 14:04:22
Ilość wyświetleń: 127

Partnerzy

Bądź z nami
Aktualności i informacje
Biuletynu Informacji Publicznej