Nowy adres strony Szkoły Podstawowej - spskrwilno.pl
Opcje widoku
Ikona powiększania tekstu
Powiększ tekst
Ikona pomniejszania tekstu
Pomniejsz tekst
Ikona zmiany kontrastu
Kontrast
Ikona podkreślenie linków
Podkreślenie linków
Odnośnik do Deklaracja dostępności
Deklaracja dostępności
Resetowanie ustawień
Reset

Wycieczka Szlakiem Piastowskim

Wycieczka Szlakiem Piastowskim

„Szlakiem piastowskim” przez Kruszwicę, Gniezno, do Biskupina

 

            W dniu 28 wrześnie 2021 roku uczniowie klas piątych, szóstej i siódmej Zespołu Szkół w Skrwilnie wyjechali na długą i ciekawą wycieczkę.

            Pierwszym punktem wyprawy była Kruszwica. Uczniowie zwiedzili tam „Mysią wieżę”, która tak naprawdę jest basztą zamku wybudowanego przez Kazimierza Wielkiego. Z tarasu widokowego podziwiać można było piękne jesienne krajobrazy, a przede wszystkim roztaczające się wokół Jezioro Gopło.

            Z Kruszwicy udali się do pierwszej stolicy Polski – Gniezna. Na początku zwiedzili Muzeum Diecezjalne, gdzie podziwiali wspaniałe sprzęty, naczynia, szaty liturgiczne pochodzące z czasów średniowiecza i nie tylko. Wśród cennych eksponatów obejrzeli m. in. Kielich Świętego Wojciecha z czaszą z X wieku, drewnianą płaskorzeźbę z XIV w. przedstawiającą zaśnięcie Najświętszej Marii Panny. Szczególne miejsce w ekspozycji miały portrety trumienne oraz pamiątki po ostatnich prymasach Polski. Podziwiali również wnętrze pięknej Katedry z nagrobkiem św. Wojciecha oraz nie mogło zabraknąć słynnych Drzwi Gnieźnieńskich, przedstawiających 18 scen z życia św. Wojciecha. Przetrwały one do naszych czasów, a pochodzą z końca XII wieku i początku XIII wieku. Ufundował je Mieszko III Stary.

            Z Gniezna udali się następnie do Biskupina, aby zwiedzić Muzeum Archeologiczne i osadę pochodzącą z okresu kultury łużyckiej. Podziwiali piękno okolicy i usytuowane w plenerze stanowiska paleolityczne, osadę neolityczną z „długim” domem. Witali ich rzemieślnicy, wyrabiający różne przedmioty, m.in. płatnerze, tkacze. Największe wrażenie zrobiła sama osada Biskupin oraz wyposażenie chat, które mogły zadziałać na wyobraźnię jak w VII i VI w.p.n.e. wyglądało życie zwykłych ludzi.

            W drodze powrotnej odwiedzili Inowrocław, gdzie posilili się na drogę powrotną.

Data dodania: 2021-09-28 10:51:21
Data edycji: 2021-10-19 10:58:03
Ilość wyświetleń: 454

Partnerzy

Bądź z nami
Aktualności i informacje
Biuletynu Informacji Publicznej
Biuletynu Informacji Publicznej